Влада почала бити "своїх"?

 

 

Аграрний бізнес в Україні стає все більш популярним. Сільське господарство почало приваблювати інвесторів, потужні фінансово-промислові групи створюють свої агрохолдинги. Багато хто вважає це позитивним явищем. Однак часто в цій галузі все також виходить "як завжди".

amn.net.ua

Найчастіше таке "як завжди" відбувається за участю держави. Наприклад, минулого року влада вирішили ввести квоти на вивезення аграрної продукції.

 

Після цього вся Україна дивувалася успіху компанії "Хліб Інвестбуд". Вона отримала непропорційну кількість квот на експорт зерна від уряду за схемою, яку учасники ринку вважають непрозорою.

 

Крім того, Аграрний фонд уклав угоду з "Хліб Інвестбудом" на постачання 895 тисяч тонн зернових культур вартістю 1,55 мільярдів гривень. Як водиться,без тендеру. ЗМІ пов'язували цю компанію з міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком та регіоналом Юрієм Іванющенком.

 

Однак у 2011 році Аграрний фонд "засвітився" не тільки з зерном. В Україні подорожчав цукор, влада намагалися врятувати становище руками Антимонопольного комітету, який зобов’язав цукрові заводи та оптових постачальників знизити ціну.

 

Також було вирішено закупити майже 100 тисяч тон бурякового цукру, яким можна було б "пригасити" ціни. Загальна вартість проведеної закупки склала 813 мільйонів гривень.

 

На тендері Аграрного фонду перемогла низка донецьких фірм та кілька великих виробників цукру. ЗМІ відзначали, що переможці тендеру виставили однакову ціну - 8,5 гривень за кілограм цукру. У той же час, чотири фірми, які програли тендер, синхронно запропонували ціну 8,7 гривень.

 

Однак тоді ще ніхто не здогадувався, що ця оборудка стане предметом уваги Генеральної прокуратури.

 

У Єдиному державному реєстрі судових рішень "Економічна правда" знайшла постанову Печерського райсуду Києва, яка свідчить про те, що слідчі ГПУ порушили кримінальну справу проти однієї з фірм-переможців цукрового тендеру, що входить до сфери впливу депутата від Партії регіонів.

 

 

Буряк або тростина

 

З цього документу випливає, що 17 лютого 2012 року слідчий з особливо важливих справ Генпрокуратури виніс постанову про притягнення директора ТОВ "Цурково-рафінадний комбінат "Володимирцукор" у якості обвинуваченого за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу.

 

Дана норма визначає відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права  обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

 

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, керівником цього підприємства є Фелікс Олександрович Богдан.

 

Того ж 17 лютого керівника "Володимирцукру" оголосили в розшук, і вже через тиждень його затримали.

 

А 27 лютого суддя Печерського райсуду Києва Світлана Волкова задовольнила подання слідчого про арешт директора. Дане подання погодив заступник генпрокурора Ренат Кузьмін.

 

У чому ж звинувачують керівника щасливої фірми? Як зазначається у постанові суду про арешт, однією з умов 800-мільйонного тендеру Аграрного фонду було підтвердження, що учасник є товаровиробником.

 

За інформацією слідства, щоб взяти участь у торгах директор ТОВ "Цурково-рафінадний комбінат "Володимирцукор" уклав договір оренди майна з іншою юридичною особою - ВАТ "Володимирцукор", яка виробляє цукор з сирцю тростини.

 

30 травня 2011 року директор ТОВки надав тендерному комітету Аграрного фонду довідку "Про наявність обладнання та матеріально-технічної бази", у якій зазначив, що товариство має достатню матеріально-технічну базу для виконання вимог конкурсної документації та закону "Про здійснення державних закупівель".

 

"Проте, фактично матеріально-технічна база, яка передана ВАТ "Володимирцукор", використовується лише для переробки цукру з сирцю тростини, а не з цукрового буряку, як то передбачено документацією конкурсних торгів", - йдеться у постанові суду.

 

Крім цього, за інформацією ГПУ, директор ТОВ "ЦРК "Володимирцукор" надав до тендерного комітету Агрофонду довідку про те, що на його підприємстві працює 219 працівників.

 

"Проте фактично зазначені працівники працюють на ВАТ "Володимирцукор", а з ТОВ "ЦРК "Володимирцукор" ніяких відносин не мають", - наголошується у судовому документі.

 

23 червня 2011 Аграрний фонд уклав з цією ТОВкою договір на поставку 20 тисяч тон цукру-піску, виробленого з буряку врожаю 2011 року. Того ж дня на рахунки  "Володимирцукру" перерахували 170 мільйонів гривень.

 

Однак, як стверджують слідчі, "щасливчик" не виконав умови договору і не поставив Аграрному фонду цукор з буряку. Таким чином, за версією Генпрокуратури, державі були завдані збитки у ті самі 170 мільйонів.

 

На жаль, слідчі не повідомили, чи "Володимирцукор" не поставив продукт взагалі, чи поставив, але не з буряку, а з тростини.

 

 

Прикарпатський регіонал

 

Профільні видання повідомляли, що "Володимирцукор" входить в волинську корпорацію "Техно-центр" братів Юрія та Валерія Келестиних. Вони походять з міста Рогатин Івано-Франківської області.

 

Валерій Келестин зараз є депутатом Верховної Ради від Партії регіонів. Мандат йому дістався лише у березні 2010 року. Він був 184 номером у списку регіоналів на виборах 2007 року. У Раду Келестин потрапив внаслідок переходу у виконавчу владу багатьох депутатів Партії регіонів після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах.

 

Втім, перший раз Келестин опинився у Верховній Раді ще 2005 року за схожих обставин – він був 86 номером у списку "Нашої України" Віктора Ющенка і отримав мандат після формування першого "помаранчевого" уряду. Тоді Келестин був членом УНП Юрія Костенка.

 

Запам’ятався він тим, що не соромився приїжджати у парламент на "Бентлі"

 

Молодший брат Валерія Келестина – Юрій – є депутатом Івано-Франківської облради.

 

До сфери впливу прикарпатських братів відносять Горохівський цукровий завод на Волині, низку агропромислових підприємств, мережу ресторанів та навіть телерадіокомпанію "Захід".

 

"Економічна правда" звернулася з проханням про коментар щодо "цукрової справи" й до Генеральної прокуратури, й до Валерія Келестина. Відповідей ми поки не отримали.

 

На жаль, достеменно невідомо, що спонукало правоохоронців прискіпливо вивчити деталі тендеру Аграрного фонду.

 

Однак останні події навколо компаній та підприємств регіоналів наштовхують на думку, що після посадки опозиціонерів, Генпрокуратура та Податкова адміністрація взялися трусити "своїх".

 

Схоже, мандат Партії регіонів, за яким у Верховній Раді шикувалася черга бажаючих зберегти свій бізнес, більше не рятує від проблем.

 

 

Сергій Щербина, 


17.03.2012 Сергій Щербина 1293 5
Коментарі (5)

Скептик 2012.03.17, 11:46
Кажуть, ворон воронові ока не виклює. Не переймайтеся аж так, в Галичині кажуть також - не журіться ними, вони свої.
Микола 2012.03.17, 13:22
Свої хто зна? Там де гроші прислів'я не працюють. В бізнесі, а тим більше в політиці своїх немає ні брата ні свата.
фест...! 2012.03.17, 17:18
А чому ми,такі правильні українці-опозиціонери,не перераховуємо заводів-пароходів так званих Юльчиних ЛИЗУНІВ?Чого так тішитеся бідами других,а не своїми?Всі і Всюди крадуть...,і ВИ всі панове крали б,якби було звідки і що......,і я би крав,але,але так написано,мають бути дурні і бідні-а багаті!значить їм в житті повезло.Комуністи прийдуть і всім багатство дадуть.....га-га-га правда???,але ми мудрі курча беля!
Микола 2012.03.19, 15:20
Я вже не в одному коменті написав, що ми такий народ! вКРАСТИ вКРАСТИ вКРАСТИ!
Марія 2012.03.20, 19:17
Ні, ми не такий народ. Ми толерантні і працьовиті.За союзу в одне робоче місце вкладали в середньому по союзу 12 крб., в Росії 18крб., в Україні-тільки 10.Думаю, ви догадуєтеся, що ця десятка йшла не на наш регіон і тому тисячі чоловіків їхали рубати ліс і на будови Росії, а жінки- обробляли російські поля від хутора Михайлівського до Москви.Нас навчили красти совєти, коли треба було вночі принести в,язанку соломи , щоб дати корові-годувальниці сім,ї, бо на трудодні самі знаєте, що давали. Думаю, ви все забули і тому ллєте бруд на себе ж. Жаль.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

567
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1501
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3065
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2095 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4186
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5949

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

422

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

405

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

856
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

819
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1100
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

551
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2413
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

851
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1177
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34135 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

402
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

742 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

930
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

703