Воєнний стан: яких змін слід очікувати українцям в разі його введення

Сама по собі загроза російського вторгнення є достатньою підставою для запровадження в Україні воєнного стану. Фіртка спробувала розібратися, які зміни передбачає такий режим і як він може вплинути на життя громадян країни.

Росія продовжує нарощувати угрупування своїх військ поблизу українського кордону, проводить військові навчання у Білорусі та висуває ультиматуми НАТО та Сполученим Штатам Америки.

США та Велика Британія надсилають Україні летальну зброю та військових фахівців, а Канада направляє до нас своїх спецпризначенців для забезпечення можливої евакуації своїх дипломатів.

У містах нашої країни (й Івано-Франківськ – не виключення) влада готує споруди цивільного захисту, створює інтерактивні карти щодо місць їх розташування, готує пам’ятки для населення щодо дій на випадок початку війни та закликає мешканців мати напоготові «тривожні валізи», про що вже неодноразово писала Фіртка.

Коли на фронті або біля кордонів нашої держави виникає загострення, постає питання можливого запровадження воєнного стану та змін у звичному житті, які очікують на кожного пересічного мешканця країни.

Відповідно до чинного законодавства України, запровадження такого режиму в державі може відбуватися ще до іноземного вторгнення в нашу країну, а навіть за наявності загрози такого нападу або небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності. Тобто в тих умовах, які ми маємо сьогодні.

Порядок і особливості воєнного стану визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану». Відповідно до цього закону, воєнний стан - це особливий правовий режим, що запроваджується  в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини й громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Такий режим запроваджується  указом Президента України, який надалі затверджує відповідним законом Верховна Рада України.

Закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачає цілу низку заходів із забезпечення такого режиму, більшість з яких стануть неприємним сюрпризом для звиклих до демократичних свобод українців.

Це, наприклад:

  • заборона проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;
  • контроль засобів масової інформації, інтернет-провайдерів, видавництв, закладів культури, заборона користування радіозв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі;
  • обмеження свободи пересування: введення комендантської години, особливого режиму в’їзду-виїзду, обмежень руху транспорту, встановлення заборони або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання;
  • перевірка документів, можливість огляду особистих речей та приміщень громадян;
  • заборона зміни місця проживання для військовозобов’язаних;
  • заборона торгівлі алкогольними напоями, 
  • трудова повинність для працездатного населення, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, на час війни;
  • зміна режиму роботи підприємств;
  • можливість примусового відчуження приватного майна в інтересах оборони;
  • введення для громадян повинності з розквартирування військовослужбовців та правоохоронців;
  • інтернування іноземців тощо.

Законодавець також передбачив можливість створення військових адміністрацій у тих населених пунктах, де органи місцевого самоврядування не виконуватимуть покладені на них повноваження та у тих районах та областях, де не вдасться скликати сесії відповідно районних та обласних рад (зараз такі адміністрації діють у частині населених пунктів Донецької та Луганської областей).

А ще в умовах дії воєнного стану не проводяться вибори президента та народних депутатів та зупиняються будь-які реформи системи органів влади, судів та правоохоронних структур. Адже відповідно до статті 10 Закону у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Власне, перелік передбачених законом обмежень досить суттєвий.

Втім, є одне «але». Запровадження таких обмежень на територіях, де діятиме воєнний стан, можливе лише в тому разі, якщо такі обмеження та додаткові повноваження органів влади, військових та правоохоронців будуть прописані в указі Президента про введення воєнного стану.

Закон передбачає, що в указі Президента України про запровадження воєнного стану зазначаються:

  • обґрунтування необхідності введення воєнного стану; 
  • межі території, на якій вводиться воєнний стан, час введення і строк, на який він вводиться; 
  • завдання військового командування, військових адміністрацій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану;
  • завдання суб’єктам забезпечення цивільного захисту щодо приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних та територіальних підсистем у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період, 

а також

  • вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини та громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Власне, оце «вичерпний перелік» означає, що, якщо ті чи інші заходи, які обмежують конституційні права і свободи людини та громадянина, не будуть вказані у тексті указу, вони не будуть застосовані.

Та навіть якщо усі передбачені законом заходи будуть прописані в указі, його ще має затвердити Верховна Рада Україна, а, як показує практика, наші народні депутати досить неоднозначно реагують на введення тих чи інших конституційних обмежень.

Тут варто згадати, що Україна вже має досвід запровадження воєнного стану у листопаді 2018 року, після захоплення російськими прикордонниками трьох українських військових катерів з екіпажами у Керченській протоці.

Тоді Верховна Рада більш як два дні не могла затвердити Указ Президента саме через те, що депутати угледіли в ньому надмірні, на їх думку, обмеження прав і свобод.

Врешті-решт, на той час очільнику держави Петру Порошенку довелося суттєво відредагувати текст свого указу, обмеживши число запропонованих заходів із забезпечення режиму воєнного стану, скоротивши термін дії режиму з двох до одного місяця та погодитись на те, що воєнний стан діятиме не на всій території України, як зазначалося в указі, а лише на території десяти областей, які межують з Російською Федерацією, тимчасово окупованими територіями Донбасу та Криму, а також з Придністров’ям.

При цьому життя пересічних українців у регіонах, де діяв воєнний стан, насправді мало змінилося в порівнянні з ситуацією, яка мала місце до того. Що ж до мешканців Луганської та Донецької областей, на життя яких наклали свої обмеження Антитерористична операція та Операція об’єднаних сил, то вони введення воєнного стану, здається не відчули взагалі.

Звісно, слід враховувати зміну політичних реалій. Верховна Рада 2018 року була більш "різношерстою" в порівнянні з сучасним парламентом, де чинний Президент Володимир Зеленський має свою монобільшість. І все ж, виглядає так, що обмеження прав та свобод українців – сьогодні надто непопулярний в народі крок…

Попри все сказане, хочеться вірити, що нагнітання пристрастей навколо можливого вторгнення військ Російської Федерації – це лише геополітичні ігри, які веде Росія, щоб шантажувати Захід. Тому цілком можливо, що запровадження воєнного стану найближчим часом не станеться.  


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



24.01.2022 Сергій Білий 9350 1
Коментарі (1)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1444
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3027
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2380
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1153
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34112 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681