Володимир Тафтай та Макс Поляков зустрілися з американською делегацією

Голова Державного космічного агентства Володимир Володимирович Тафтай зустрівся з делегацією американських конгресменів. Гості приїхали до України в рамках підготовки візиту Президента Зеленського до США.  Круглий стіл, присвячений питанням освоєння космосу в цілому та місячній програмі зокрема, відбувся 14 серпня. В дискусії взяли участь багато відомих українських фахівців, зокрема Максим Поляков (EOSDA, Firefly Aerospace). Американську сторону представляли сенатори від Техасу та Алабами - Трой Нельс, Тоні Гонсалез та Баррі Мур, повідомляє Державне космічне агенство України.

Головною темою обговорення стала співпраця країн в рамках програми «Артеміда». Стартовою метою цього проєкту NASA є облаштування орбітальної інфраструктури та прибуття на Місяць першої жінки-астронавта. У подальших планах - заснування людської колонії та постійної бази для польотів на Марс. Нагадаємо, що Україна приєдналась до програми у 2020 році, ставши однією з 12 її учасниць. Крім українців та американців, участь у проєкті беруть австралійці, канадці, японці, італійці, бразильці та люксембуржці, а також представники ОАЕ, Великобританії, Нової Зеландії й Південної Кореї.

Голова ДКАУ підкреслив, що бачить великий потенціал у космічній співпраці країн, та нагадав, що у сторін вже є позитивний досвід партнерства. Ракета-носій «Антарес», розроблена для американської компанії Orbital Sciences Corporation українським конструкторським бюро «Південне», досі успішно виконує польоти на низьку опорну орбіту. Володимир Тафтай сподівається, що задачі, поставлені перед українськими фахівцями в рамках програми «Артеміда», теж будуть вирішені своєчасно і в повному обсязі.

Прокоментував підсумки зустрічі й бізнесмен Макс Поляков. За словами підприємця, відомого своїми проєктами EOSDA та Firefly Aerospace, успіх «Артеміди» вкрай важливий для усього світового товариства. Вивчення Місяця дозволить отримати корисну інформацію, яка стане в пригоді при розв'язанні наявних проблем людства.

По закінченні круглого столу сторони подякували одна одній та виявили побажання якнайшвидше перейти до реалізації домовленостей. Зустріч відбулася за підтримки некомерційної американської організації Humpty Dumpty Institute, відомої своїм сприянням діалогу між владною та діловою елітою різних країн світу.

Earth Observing System Data Analytics

Як зазначає Макс Поляков, EOSDA - це технології, без яких важко досягти успіху в таких галузях, як лісництво, сільське господарство, видобуток та пошук корисних копалин. Розроблені компанією програми роблять актуальні та детальні знімки окремих ділянок землі з космосу, швидко аналізують інформацію й пропонують користувачу найбільш ефективні шляхи подальшого розвитку. Такі платформи, як Crop Monitoring (для с/г), Forest Monitoring (для лісових господарств) та LandViewer (для бізнесу), давно зарекомендували свою ефективність.

За 6 років роботи проєкт зібрав багато прихильників та не зупиняється на досягнутому. Макс Поляков та його команда продовжують активно розвивати свою інфраструктуру. До 2025 року організація планує запустити на низьку навколоземну орбіту 7 оптичних супутників. Перші апарати AGRISAT повинні почати роботу вже в наступному році. При подальших запусках їх налаштування будуть модернізуватися згідно з сучасними вимогами. Кожен супутник має пропрацювати не менше 5 років, обертання навколо Землі займає 3 дні.

Модель AGRISAT має 11 каналів, високу канальну (2,8 м) та панхроматичну (1,4 м) роздільну якість. Це мінімум вдвічі краще, ніж у більшості апаратів, що використовуються сьогодні для моніторингу лісових та сільськогосподарських ділянок. З одного супутника можна охопити до 40 км земної поверхні. Деякі зображення зможуть отримати тільки клієнти Earth Observing System. 

Державне космічне агентство

Національне космічне агентство України було створене в грудні 1992 року. Назва НКАУ протрималася до 2010 року, після чого організація отримала своє теперішнє ім'я. З національного агентства перетворилося на державне. Головою ДКАУ сьогодні є Володимир Володимирович Тафтай, колишній віце-президент знаменитого авіабудівного концерну «Антонов». Основні рішення приймає колегія, до якої входять чинні керівники агентства та видатні вітчизняні науковці.

ДКАУ займається визначенням пріоритетів в космічній галузі та реалізацією розроблених програм. Управління фінансово-економічної політики відповідає за складання контрактів та забезпечення наявних бюджетів. Звичайно, є проблеми з фінансуванням виробничих та науково-дослідних робіт, вдосконаленням інфраструктури й утримуванням кваліфікованих кадрів, але в останні роки ситуація значно покращилася. Особливу увагу в ДКАУ приділяють міжнародному співробітництву.

Програма «Артеміда»

Artemis — програма NASA, у якій беруть участь європейське та ряд національних космічних агентств, а також декілька приватних компаній. Її було розпочато у 2017 році на базі проєктів Asteroid Redirect Mission та Constellation. Первинний бюджет до 2024 року становив $50 млрд, ці кошти повинні були забезпечити початок робіт по видобуванню корисних копалин на Місяці. Але з ряду причин ці плани було скориговано.

Нинішній договір підписаний у жовтні 2020 року на 71-ому Конгресі астронавтики. Спочатку угоду затвердили представники 8 держав, Україна приєдналася до проєкту місяць потому. Перший етап програми передбачає пілотований обліт Місяця, початок будівництва орбітальної станції Gateway та висадку екіпажу, у складі якого буде жінка. Згодом планується облаштування постійної колонії з налаштуванням бази для польотів на Марс.


09.10.2021 8368
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1447
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3032
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4147
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

396

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

831
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2388
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684