Вперше за 300 років: в Галицькому замку показали підземелля в'їзної вежі (ФОТО/ВІДЕО)

Працівникам національного заповідника "Давній Галич" вдалося розкопати вхід до цокольного приміщення в'їзної вежі Галицького замку. За попередніми дослідженнями науковців, вхід до неї був повністю закритим близько трьохсот років.

Фіртка стала першим медіа, яке відвідало цокольне приміщення в'їзної вежі Галицького замку.

Зі слів генерального директора національного заповідника "Давній Галич" Володимира Олійника, в'їзна вежа Галицького замку є найбільшою — її розмір складає 23 м на 17 м. Однак на атласах її зображували одноповерховою та вдвічі меншою за площею.

"Ми натрапили на один з мурів, пішли метр за метром. В одному з кутів вже хотіли зупинитись, але приїхали інші археологи й сказали, що тут є бійниця і ще кілька метрів. Товщина стін сягає трьох метрів", — каже Володимир Олійник.

З його слів, в'їзд до Галицького замку відбувався під кутом, а дорога звертала до верхнього замку. За описами, маршрут заїзду відбувався поза вежею через навісний міст і до воріт.

"При будівництві Галицького замку використовували кам'яні блоки-квадри Княжої доби XI-XIII століття. Вони є практично по всій території цієї оборонної твердині.  Деякі з них пізніше підтесали під потреби замку і приміщень, але форма їх збереглася.

Ба більше, тут навіть є алебастрові блоки. В Галицькій Русі тільки в одному храмі їх використовували — це був Катедральний Успенський Собор середини ХІІ століття.

У часи пізнього середньовіччя їх використовували повторно", — розповів науковий співробітник відділу археології національного заповідника "Давній Галич" Ігор Креховецький.

Долівка першого поверху в'їзної вежі вимощена річковою галькою та цеглою-пальчаткою. 

Як розповіли, підземелля вежі знайшли випадково — через вентиляційний канал, глибина якого складала близько шести метрів. Опустивши камеру туди науковці побачили, що внизу знаходиться величезне приміщення.

"Що знаходиться внизу, ми ще не знаємо, але тут були якісь  дерев'яні, крокви які прогнили — є ніші, де вони пролягали. Вона була збудована, очевидно, ще в XVI столітті, але в XVII йшла ґрунтовна реконструкція Галицького замку під керівництвом Франсуа Корасіні. Він був повністю перебудований на кам'яний замок.

Десь після турецько-татарського погрому 1658 року тут був певний період затишшя, тому що намагалися відремонтувати замок, але це йшло дуже помалу. Врешті решт, вікна бійниці були замуровані", — каже Ігор Креховецький.

Так, згідно з історичними джерелами, наприкінці XVII та на початку XVIII століття це приміщення використовували для судових засідань.

"У 1658 році турецько-татарська армія під керівництвом Ібрагіма-паші, якого називали в народі Шайтан, напала на наші землі та обложили Галицький замок. Більшість схильні думати, що після дводенної оборони комендант замку Ляховський, побачивши, що сили ворога переважають, перелякався та вивісив білий прапор, здавши Галицький замок.

Всі запаси поруху для гармат турки використали для підриву стін та основних веж замку. Це була велика руїна, яку завдали замку, і довгий час його вже не могли використовувати як оборонну твердиню", — розповідає археолог.

За словами керівника "Давнього Галича", стіна, яку підірвали, впала на вхід і ніхто не міг сюди зайти. Минулого року за допомогою спецтехніки брилу забрали. Втім, ландшафт спричиняв певні труднощі.

"Також замок повинен був мати таємні входи та виходи, якими можна було б непомітно скористатися під час нападів чужинців. Окрім того, під час навали загарбників люди зносили найбільш дорогоцінні речі до замку. Не виключають, що їх могли ховати й в підземеллі в'їзної вежі".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі відбулися урочистості з нагоди 1125 річниці міста

Фотогалерея


03.04.2025 6745
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

513
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1427
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3014
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2063 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4133
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5909

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

364

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

387

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

387

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

519
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

818
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

788
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1072
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

499
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2363
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

827
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1148
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34108 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

366
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

710 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

905
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

676