ЗАНШИН

 

Одного разу могутній сьогун привів свого нащадка до знаменитого майстра-вихователя і сказав:
- О, майстре! Я старий, і вороги мої лише чекають слушної нагоди, а оцей мій нащадок – балбєс балбєсом, і мені страшно подумати, що після моєї смерті він успадкує всі мої володіння. Прошу, виховай з нього справжнього, свідомого правителя і достойного воїна, але в максимально короткий час.


- Ок, – відповів майстер, – Залиш його мені. Поверну іншою людиною.


Коли сьогун від'їхав, майстер сказав нащадкові:


- Значить так. Ти будеш жити в моєму домі. Я буду тренувати тебе мистецтву меча і каліграфії. Між вправами ти будеш вести моє господарство: колоти дрова, готувати їжу, прибирати в кімнатах і виконувати решту доручень. Але слухай один важливий нюанс: у будь-який момент, коли ти цього не чекаєш, я буду підловлювати тебе і пиздити бамбуковим дрючком. Так що не лови гав.


Отже, почалася наука. Нащадок опановував самурайські дисципліни, порався по господарству і ходив весь у синцях, бо підступний майстер вмів підкрадатися нечутно і захоплювати учня зненацька. Варто було тому замріятися, як замашний дрючок повертав до реальності. Учень весь час ходив у параної, чекав удару з-за кожного куща, і з часом виробив навичку одним оком контролювати простір, поки інше було віддане поточним справам. Майстру було все важче підловити його. Навіть думаючи про своє, той не забував, де він, і що відбувається навколо. З часом ця параноя перетворилася на спокійну готовність, обидва учнівські ока ніби дивилися одночасно і всередину, і назовні.
- Ок, ок, - сказав нарешті майстер, - Ти робиш успіхи. Ти опановуєш заншин.


“Заншин” з японської перекладається як “збереження концентрації” або “безперервна свідомість”. Психологічний стан, який примушує самурая знову ставати в бойову стійку навіть після того, як супротивник вже лежить, розрубаний навпіл. Не розслаблятися, але і не перебувати в істериці, просто бути весь час увімкненим, наче відеокамера зовнішнього спостереження. Не спати стоячки в метро, поки кишенькові злодії витягають твій гаманець. Відчувати ворожий погляд навіть з натовпу. Вміти побачити вуличних грабіжників до того, як вони оточили тебе і просять телефон подзвонити. Серед припаркованих у дворі машин вирізнити ту, в якій сидять співробітники міліції і фіксують твоє пересування. Заншин.


- Ти робиш успіхи, - сказав майстер, - тому ускладнюємо завдання. Тепер я буду бити тебе не палицею, а мечем. Один удар – і тебе закопають під сакурою, а сьогуну скажуть, що ти кудись втік, не витримавши науки.


Кожен день учня міг стати останнім. Одночасно колючи дрова, роздивляючись наколо та чекаючи несподіваної смерті, він почав усвідомлювати суть життя та своє перебування у ньому. Переживаючи кожен момент мов останній, він переживав його насичено, як ніхто інший. І коли, нарешті, це відчуття увібралося в пори його душі і стало рівним, звичним фоном, майстер сказав:


- Тепер я буду чатувати на тебе й увісні. Так що спи обрежно.


Цікаво, що навіть в Біблії, в “Книзі Суддів”, коли давні євреї затіяли чергову бійку з медіянитянами й іншими пустельниками, є цікавий момент, – Господь сказав Гедеону, вождеві євреїв: “Ти зібрав забагато народу для війни, тому повідом своєму війську, що хто боїться і тремтить, хай іде з табору додому”. І вернулося з народу двадцять і дві тисячі, а десять тисяч найхоробріших зосталось. Потому Господь сказав: “Все ще багато з тобою війська. Поведи своїх людей до води і накажи пити з річки. Хто буде пити, ставши навколішки та зануривши обличчя у воду – того вертай додому. А залиш з собою тільки тих, хто буде пити, підносячи воду у долонях”. Іншими словами: залиш з собою тих, хто навіть серед товаришів по зброї, серед білого дня, на водопої не опускає погляду, а п'є і роздивляється навколо.


Ну, історія з воїнами Гедеона закінчилася для Біблії традиційно: з десяти тисяч солдат лише триста пили воду, як параноїки. З ними-то Гедеон і обернув на втечу багатотисячне військо медіянитян, амаликитян та всіх синів Кедему, давши в руки лише сурми та смолоскипи, сховані до часу у порожні глечики. (“Книга Суддів”, гл.7)


А що ж нащадок сьогуна та його майстер-садист? Легенда оповідає, що в них все закінчилося чудово. Коли учень навчився спати з увімкненою свідомістю, бачити себе увісні зі сторони, майстер послав гінця до старого сьогуна, аби повідомити, – нащадок став справжнім воїном, і готовий успадкувати трон.
Кінець.

 

 

Дмитро Різниченко,

 Націоналіст, блогер, журналіст
reznichenko-d.livejournal.com

ГК


03.06.2013 2107 1
Коментарі (1)

vasya 2013.06.07, 10:42
Ок, – відповів майстер Певне, майстер стажувався у США я буду підловлювати тебе і пиздити бамбуковим дрючком Як, мабуть, круто це звучить японською
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687