Зеленський та правова колізія

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

Конституція України. Стаття 103. Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.

П'ять років минуло – що далі? Конституційний Суд пояснення не дає, Верховний Суд також, бо з цим питанням туди ніхто не звертався.

Але, якби й дав пояснення, то воно вочевидь би було більше політичного, ніж юридичного характеру, на кшталт того випадку, коли на  виконання постанови Верховного Суду від 26 грудня 2004 р. Центрвиборчком провів переголосування другого туру по чергових виборах Президента України 2004 р.

Конституція передбачає, що

У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного стану.

Стосовно повноважень Президента тут прошляпили, бо за всією логікою потрібно було таку норму вводити й стосовно повноважень Президента, але Конституція про це мовчить.

До того ж, Президент не може бути обраний більше, як на два терміни, хоча і воєнний стан на такий час малоймовірний, отож — тут є певні конституційні нюанси, про які раніше не думали й не передбачали.

В такому випадку потрібна зміна до Конституції, але зараз це теж буде порушенням тієї ж Конституції, яка забороняє зміни до КУ під час воєнного стану. Стаття 157. КУ:

«Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Виходить, щоб уникнути порушення однієї статті, потрібно порушувати іншу.  Отже, це відпадає.

Конституція України прямо говорить лише про неможливість проведення парламентських виборів в умовах воєнного стану, а щодо виборів Президента – такої заборони в КУ немає.

Вибори Президента під час воєнного стану забороняє  Закон України «Про правовий режим воєнного стану», а КУ своєю чергою не забороняє під час воєнного стану вносити поправки до цього закону.

Таким чином, вибори – це один з варіантів виходу з правової колізії. Але тут точаться полеміки – що саме більше завдасть шкоди Україні, — вибори, чи ситуація з колізією, яка склалася. Є два протилежні погляди на це питання і в обидвох є свої логічні аргументи. 

Глава Центрвиборчкому Олег Діденко наголошує на легітимності Президента після 20.05.24. і навів, вагомі, на його думку, аргументи. Однак, ЦВК — це не Конституційний Суд, тому питання легітимності вирішувати не може, а лише аргументувати свою думку,  хоча на аргументи ЦВК також варто звернути увагу.  З іншого боку цю ситуацію по повній використовує кремлівська пропаганда і її посіпаки в Україні. 

Варіант з виконуючим обов'язки, на мій погляд, не розв'яже проблему. Тим паче, що ВО не матиме тих повноважень, які надає КУ Президенту.  Для прикладу, ВО не може призначати головнокомандувача збройними силами, послів і т.д., тому, якщо, приміром, ВО стане голова ВР Стефанчук, то Україна від цього навряд чи виграє.

До того ж, виходячи зі статті 103 Конституції, Президент обирається на 5 років. Але, враховуючи неперервність здійснення державної влади в Україні, у частині першій статті 108 є запис про те, що Президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України.

Це означає, що його обов'язок ― виконувати функції Президента, іншого варіанту немає. Цього Президента має замінити лише його наступник ― не виконувач обов'язків Президента, а повноцінний Президент, який має бути обраний на наступних вільних демократичних виборах. 

Але це не виправдовує ситуацію, що склалася, бо ця стаття регулює припинення повноважень Президента перед новообраним, а не продовження повноважень, тобто, після закінчення терміну повноважень Президента КУ передбачає вибори, а не продовження повноважень через будь-які причини. Тому колізія в цьому випадку залишається. 

Отже, тут – замкнуте коло. Зрештою, по суті сам Зеленський після 20 травня з правової точки зору де факто стає ВО зі спірним статусом легітимності. Оскільки до КС Офіс Президента за роз'ясненням  не звертається, без цього судового висновку кожен має право на свою позицію.

Отож, схоже, вийти з правової колізії можна двома шляхами:

  1. Внести зміну в Закон України «Про правовий режим воєнного стану» і провести вибори. Напевно це був би найбільш «чистий» варіант у правовому контексті.
  2. Дочекатися рішення Конституційного Суду і діяти згідно з цим рішенням.

Стосовно першого варіанту побутує аргументована думка, що в умовах рашистських бомбардувань і повітряних тривог проводити вибори небезпечно і неможливо, не кажучи вже про вибори на фронті чи на окупованих територіях, а електронне голосування має як певні технічні проблеми, так і загрозу кібератак та недовіру українців до результатів такого голосування.

Стосовно другого варіанту побутує думка, що  ОП не звертається до КС через те, що передбачає, що КС не підтвердить законність продовження повноважень Президента. 

Декому ЗДАЄТЬСЯ, що у цьому випадку повноваження Президента мають перейти до ВР. Але в Конституції це також не передбачено, на додаток, — стаття 31 КУ виголошує:

Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам.

А у ст. 106 КУ описано 30 повноважень, які може здійснювати лише Президент, а не ВР.

Згідно ст. 112 КУ Голова ВР може взяти на себе обов'язки Президента тимчасово лише в одному випадку — у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 на період до обрання і вступу на пост нового Президента України, тому жодна з цих статей КУ не відповідає ситуації, яка склалась.

З іншого боку, як було зазначено на початку цієї статті, в умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав, оскільки багато його функцій, передбачені КУ, інші посадовці не можуть виконувати. 

Тому, через те, що у свій час таку ситуацію не передбачили, і в КУ не заклали варіант продовження повноважень Президента до закінчення воєнного стану (як це є у випадку з ВР), схоже ця ситуація залишиться у підвішеному стані до закінчення війни, тобто до скасування воєнного стану, і цей варіант, не зважаючи на юридичну колізію, очевидно є найбільш виправданим з погляду інтересів народу України. Разом з тим, не виключено, що десь навесні знайдуть можливість провести вибори, де з метою безпеки розтягнуть їх, приміром, на два тижні,  а не в один день. 


19.06.2024 Ярослав івашин 3578
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

523
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1434
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3020
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2069 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4139
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5914

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

367

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

390

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

388

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

821
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

790
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1074
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

510
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2372
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

829
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1150
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34109 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

371
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

711 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

907
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

677