Житель балкону

Голова всвердлюється в сон як у плиту пінопласту. Музику вловлюю що раз то менше. Таке враження, ніби колонку невидимим конвеєром відсуває все далі і далі чи просто хтось несе її геть. Повітря важке. Думання далеко вже не таке, як на звичайну тверезу голову, не пряме і не логічне. Тепер воно гостріше, але пливуче, ніби пасма їдучого диму носяться десь всередині. За жодну із думок не можу вчепитися, хоча й дуже того хочу. Подушка, ковдра, одяг перетворилися на тепле і ніжне болото. Топлюся в ньому свинею.

Маю велику й приємну надію подивитися сновидіння. В них добре, бо світ не такий скупий на самого себе, та й я значно простіший. Хотів би дуже поєднати звичну свою урбаністику з місцями, як, наприклад, на картинах Марчука.

 Часто мені сняться дивні майже невагомі поверхні. Поля, сади, пустелі. Головна в них принада – незайманість і незнаність мною. Можна відчути себе дитиною – ходити ніби вперше, торкатися кожної гілочки чи стебла з цікавістю, не перейматися нічим, окрім гри в пізнання, вірити, що можна сподіватися всього, а значить і сподіватися всього. Хочеться, аби кожне із моїх міст мало ходи-закавулки з дитячими такими властивостями, тому певне й не сидиться на місці. Коли виходиш із потяга на новому вокзалі, то притягує кожна лавчина, стіна, дорога і особливо балкон. До останніх в мене навіть розвинулася певна патологічна пристрасть. Бачу у них красу і простір. Сидячи на балконі відчуваю затишок маленької кімнатини, а разом з тим і відкритість на кілька кілометрів вперед. Якби я мав таку можливість – перебудував би усі міста по-своєму. Гаразд, міг би вдовольнитися і одним, аби тільки воно було ізольованим від інших, аби здавалось окремою планетою. Не балкони були б придатками до осель, а високі оселі  лише переходами, коридорами чи просто драбиноподібними стержнями, на яких тримаються балкони.   Там не було б занадто холодно. Якраз так, щоб можна жити на свіжому повітрі. Джерелом холоду я би зробив землю. Повітря так-сяк і як де, а от земля б обпікала диким морозом. Взуття за таких умов треба шити з товстими підошвами. Ніяких снігових заметів. З висоти придорожній мороз помітно хіба за скоцюрбленими або швидко йдучими силуетами людей, за їх товстими в’язаними шапками, плащами, рукавицями, за змінами шкіри, яка неприродно рум’яна або бліда. Замість снігопадів окремими ранками видно як стіни й асфальти вкриваються дрібною блискучою памороззю і вулиці стають розпорошено-діамантовими. Просто райське тепле містечко швидко би надокучило як полуничний йогурт - ніякої ж бо гіркоти. Добре, коли є біди, з якими треба жити. Без них – жодної тобі рівноваги. Гірке є таким самим смаком, як і солодке. Ми ж любимо часник і перець.

Іноді з неба тут сиплеться пісок. Після опадів доводиться довго тріпати килимки і верітки, обтрушувати волосся, одяг. Місто стає затонованим в жовтий колір. Хода втрачає твердість, аж поки пісок не зникне.

Тут важко довго затриматися на одному місці. З часом посилюється вітер. Через місяць, а коли й через тиждень чи кілька днів стіни і підлога балконів робляться крихкими наче вугілля. Невдовзі вони стають зовсім як печиво і важливо вчасно спуститися вниз аби йти далі. Варто добре вдягнутись. Люди сунуться вперед спочатку поодинці, а потім густими натовпами, наче паломники чи вигнанці.  Доводиться довго йти рівною і порожньою площиною. Це також  місто і, часом,  я думаю, що воно безрозмірне. Так і йдемо, аж поки на горизонті не з’явиться перший високий порожній балкон.


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690