Злочин має довгий термін: Франківські активісти проситимуть Мінкульт та мера зберегти пам'ятку архітектури - солодовий цех пивзаводу (фото+документ)

 

  

 

Сьогодні,  8 липня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція ініціативної групи «Врятуємо старий Івано-Франківськ. Пивзавод». Подія присвячена збереженню пам’ятки культурної спадщини національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу.

 

Ініціативна група прагне привернути увагу широких кіл громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування до аварійного стану будівлі солодового цеху пивзаводу і домогтися здійснення перевірки Міністерством культури України щодо дотримання вимог чинного пам’яткоохоронного законодавства власником пам’ятки.

 

Пивзавод одна з визначних пам'яток міста, яка мала бути прикрасою обласного центру, але так не є.

 

За словами представника Цетру громадських ініціатив "Конкордія" Олега Наворенського, солодовий цех пивзаводу "вже доходить, а те, що називають зараз реконстрцкцією виглядає так, що він завалиться".

 

Так, реставратор Ігор Панчишин розповів історію знищення солодовго цеху пивзаводу, яка тягнеться дуже довго.  Як зазначає експерт, це броварня початку 18 століття, хоча сама споруда побудована в 17 столітті. Перша спроба реконструкії розпочалась коли пивзавод ще працював.

 

Відколи пивзавод перейшов у руки до приватної фірми "Гаразд Україна" почалася історія його цілеспрямованого знищення. Варний цех був повністю розібраний і на ньому породили споруду, яка втратила статус пам'ятки.

 

 

"Наше місто Івано-Франківськ є історичним місцем України і все що відбувається в історичних місцях є під охороною і все що відбувається на території, культурного значення має бути із узгодженням археологів і Мінкульту, але ніхто за цим не стежив. З 2010 року лише серйозно заговорили про охорону культурної спадщини", - зауважує І. Панчишин. 

 

За його словами, забудовник, який мав у власності пивзавод зробив все, щоб руйнувати культурний грунт. Зокрема був збудований на валах торговий центр, збудований будинок для фундаменту якого  нищили вал висотою 4 м. Також експерти київського інституту дослідили, що такий самий кут як "Бастіон" є під солодовим цехом, але все це було знищено забудовником.

 

"Цей злочин має довгий термін. Йде планомірне знищення пам'ятки. Але навіть в такій руїні як цех, є більше цінності ніж у тій відновленій будівлі", - наголошує реставратор Панчишин.  


Як розповів представник ГО "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович, він зайнявся вивченням цього питання і проаналізуваши всі докмументи, які вдалося зібрати, чиновники міста справді робили все, щоб руйнуввати памятку місцевого значення.

 

"Пивзавод отримав статус пам'ятки в 1997 році, в 2006 році тодішній власник Стефурак заключив охоронний договір. У ньому було прописано, що реставраційні роботи мали завершитись в 2009 році. В 2010 році пам'ятка змінює власника. В 2011 році почали говорити, що реставрація пивзаводу завершиться вже в 2012 році, але нічого такі і не відбувалося. Тоді пам'яткою зацікавилася прокуратура, власники запевнили, що роботи розпочнуться в 2013 році. Роботи розпочинаються, але зовсім не реставраційні", - розповів Адамович. 

 

Оскільки активісти стикнулися із бездіяльністю управлінням культури ОДА, яке дало дозвіл на так зване прибирання сімття із території, вони мають намір з направили листа до Мінкульту про перевірку документів. 

 

Зокрема, просять припинити всі роботи на пам'ятці з ціллю перевірити документацію та її якість. Вжити заходів до посадових відповідальних осіб. Також застосувати передбачені санкції у разі виявлення порушень. 

 

Крім того, лист відповідного змісту підготували міському голові, щоб створити консультативну раду, яка буде займатися питанням збереження пам'ятки міста. 

 

Наразі, власником ділянки є ТОВ "БК Галицька". Також активісти, вважають, що громада має ініціювати повернення солодового цеху в комунальну власність міста, щоб власник не зміг скористати із землі культурного значення. 

 

За 230 років Івано-Франківський пивзавод випускав пива під 119 різними етикетками. 

 

"Правдива історія з 1767 року (в етикетках) про Станиславівське-Станіславське-Івано-Франківське пиво!!! Який пивзавод в Україні може похвалитися таким асортиментом?!" – написав Роман Ситник.

 

Івано-Франківський пивзавод, не витримавши конкуренції з іншими виробниками, припинив існування у 1997 році.

 

На фасаді заводу збереглася дата "1767", яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма "Гаразд Україна", яка зобов'язалася відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод. Зараз у відновленій будівлі працює лише фастфуд. 

 


08.07.2016 1377 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1008
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1955
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

734

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

921
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2725
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2