“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

На тлі останніх подій та заяв очільника Росії українці дедалі частіше звертаються до новинних ресурсів з різними запитаннями стосовно ядерного удару. Здебільшого усіх нас цікавить: як уберегтися від радіації, якщо катастрофа чи ворожий удар таки відбудеться, та що їсти при ядерному вибуху?

Дієтологиня та гастроентерологиня Оксана Скиталінська розповіла про кілька важливих моментів, які мінімізують потрапляння радіації до нашого організму, пишуть Вікна. 

За її словами, варто звернути увагу на наше харчування — адже при ядерному зараженні всі продукти та вода також опромінюються, і згодом людина ускладнює своє становище вживанням таких “ядерних” продуктів. 

Харчування може мати непряму протирадіаційну дію — підвищувати стійкість організму до радіації та пряму протирадіаційну дію — знижувати дозу внутрішнього опромінення.

Існують такі продукти, які сприяють зниженню всмоктування та накопичення в організмі людини основних елементів радіації. 

Як очищати продукти від радіації

Молоко та молочні продукти

За словами дієтологині, цільне молоко має здатність найбільше накопичувати цезій та стронцій (до 100%). Трохи менше — знежирене молоко (85-92%).

Вершки та знежирений сир, масло практично не містять радіонуклідів. Тому з молока краще готувати масло, сир та сметану, бо більшість радіоактивних речовин переходить у молочну сироватку та маслянку.

Овочі

Від радіації овочі можна очищати механічно. Так ми видалимо до 40% радіонуклідів. Обов’язково ретельно мити зелень, овочі, ягоди, фрукти у чистій воді. 

Найкраще в таких обставинах салати робити з варених овочів, бо варіння очищає продукт на 60–80%. Оскільки у варених овочах мало вітамінів, передусім вітаміну С, потрібно додатково його вживати у таблетках, а також не забувати про вітаміни групи В, які найбільше містяться в аптечних дріжджах.

Печериці у жодному разі не вживати в сирому вигляді, не смажити, а обов’язково відварювати — у відвар переходить майже 85% цезію.

М’ясо, риба

М’ясо та рибу відварюй, але не використовуй для варіння кістки — саме вони накопичують найбільше радіонуклідів. У яйцях радіонукліди найбільше накопичуються в шкаралупі, тож при варінні можуть переходити у яйце. Найкраще готувати омлети.

Які продукти блокують дію радіації?
Їжа може захищати наш організм від радіації, і механізми захисту можуть бути різними.

Радіопротектори — це продукти, які не впливають на накопичення радіоактивних речовин, проте зменшують їхню шкідливу дію.

До них належать антиоксиданти:

  • токофероли (природний вітамін Е — ростки пшениці або у капсулах);
  • вітамін С у підвищених дозах (таблетки, шипшина, смородина);
  • вітамін А (печінка тріски, яловича/куряча печінка або у капсулах);
  • каротиноїди (морква, помідори, томатна паста);
  • селен (цибуля, часник, сало);
  • поліфеноли (кверцетин — настій цибулиння, гречка);
  • рутин, катехіни (зелений та чорний чай).

Блокатори надходження радіоактивних елементів зв’язують радіонукліди в травній системі. Це рослинні полімери — різні види харчових волокон, наприклад клітковина, целюлоза, пектин, лігнін, альгінати.

Нерозчинна клітковина (пшеничні та житні висівки), лігніни (насіння льону та сезаму мелене) прискорюють рух кишкового вмісту по кишківнику, сприяють жовчовиділенню та зв’язуванню жовчю шкідливих речовин. Є продукти, які так само зв’язують радіонукліди.

  • пектини (яблука печені, буряк варений, бурякова макуха, шкірка лимона та апельсина, смородина, жито, ячмінь, рис нешліфований);
  • фітати (горох, квасоля);
  • альгінати (морська капуста та агар-агар).
  • соки із м’якушем (морквяний, овочевий, вишневий).
Блокатори накопичення — це продукти, які зменшують накопичення радіонуклідів в організмі, у певних органах, наприклад, кістках та щитоподібній залозі.

Це так звані хімічні аналоги тих радіонуклідів, які надходять до організму при радіаційному забрудненні. Хімічним аналогом радіоізотопів цезію є калій, стронцію — кальцій, йоду — стабільний йод.

— Тому таблетки кальцію глюконату та йодиду калію — це прості та ефективні засоби. Але приймати їх задля профілактики не можна, — наголошує Скиталінська.

І, нарешті, декорпоранти утворюють із радіоактивними речовинами комплексні сполуки, які легко виводяться з організму. Це багаті білками продукти, які можна їсти при ядерному вибуху.

До прикладу, можна вживати потогінні та легкі сечогінні чаї, адаптогени лимонник, женьшень, ехінацею. З білків важливі сірковмісні амінокислоти, такі як L-цистеїн, що міститься у жовтках яєць.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни


10.10.2022 12032
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

543
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1471
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3044
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5931

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

838
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

529
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2399
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

726 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690