CNN: Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою" (ФОТО)

Літак Ryanair приземлився в міжнародному аеропорту Мінська 23 травня


Білорусь звинувачують у "піратстві, що фінансується державою", оскільки Ryanair заявляє, що агенти КДБ перебували у переадресованому літаку.

У понеділок Ryanair засудила Білорусь через "викрадення" одного з пасажирських літаків, яке фінансується державою, оскільки з'явилися нові подробиці про нахабну операцію з арешту журналіста-дисидента на борту рейсу з Греції до Литви в неділю.

Генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі звинуватив Білорусь у "піратстві, що фінансується державою" після того, як його рейс 4978 з Афін до Вільнюса був перенаправлений білоруським управлінням повітряного руху до Мінська через непередбачуване попередження про безпеку.

О'Лірі заявив, що білоруські агенти КДБ також перебували в рейсі, який перевозив 26-річного опозиційного активіста Рамана Пратасевича, якого шукають у Білорусі за різними звинуваченнями, чоловіка затримали після посадки літака.

Перехоплення комерційного перельоту від однієї країни Європейського Союзу до іншої спричинило глобальне засудження. Пізніше в понеділок лідери ЄС мали обговорити подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

"Схоже, намір влади був усунути журналіста та його супутника, і ми вважаємо, що також були втягнені у операцію КДБ", - сказав О'Лірі в понеділок радіо "Ньюсталк Сніданок".

Так само міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені заявив, що агенти спецслужб могли бути в літаку, заявивши в понеділок програмі RTE "Ранкова Ірландія", що агенти "чітко пов'язані з білоруським режимом".

"Коли літак приземлився, або п'ять, або шість людей не сіли на літак до того, як він знову злетів, але насправді було заарештовано лише одного або двох людей, що, безсумнівно, свідчить про те, що деякі інші люди, які залишили літак, були працівниками спецслужби ", - сказав він, додавши, що не може бути впевненим, що члени агентства є агентами КДБ.

Білорусь межує з трьома країнами-членами Європейського Союзу - Латвією, Литвою та Польщею - і лідери ЄС обговорювали подальші дії проти уряду президента Білорусі Олександра Лукашенка.

У Литві наказали всім рейсам до і з аеропортів уникати білоруського повітряного простору з вівторка, повідомив радник міністра транспорту CNN, а МЗС закликало своїх громадян залишити Білорусь, посилаючись на "ризики для безпеки та загрозу життю цивільного населення ".

Авіаперевізник Латвії, авіакомпанія airBaltic, заявила, що "вирішила уникати входу в повітряний простір Білорусі, поки ситуація не проясниться або влада не винесе рішення".

У заяві Scandinavian Airlines (SAS) у понеділок також сказано, що вона буде перенаправляти свої рейси два рази на тиждень між Осло та Києвом, столицями Норвегії та України, відповідно до вказівок шведського транспортного агентства.

У Великобританії міністр транспорту Грант Шапп заявив, що доручив працівникам авіаційної сфери країни "вимагати від авіакомпаній уникати повітряного простору Білорусі, щоб забезпечити безпеку пасажирів".

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що закликає припинити всі рейси між країнами-членами ЄС та Білоруссю, повідомляє Reuters. А міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас закликав негайно звільнити Протасевича та подав запит щодо інформації про добробут активіста.

Роман Протасевич заявив, що боявся смертної кари до того, як його заарештували, повідомили свідки в літаку.

Громадянка Росії Софія Сапега подорожувала з Романом Протасевичем рейсом авіакомпанії Ryanair з Афін (Греція) до Вільнюса (Литва) в неділю, коли літак перенаправили до Мінська (Білорусь)

Очевидці
Незабаром після посадки літака Протасевича заарештували разом із Софією Сапегою, російською студенткою, з якою він їхав.
Протасевич - один із десятків білоруських журналістів та активістів, які ведуть кампанію в еміграції проти 26-річного правління авторитарного президента Лукашенка.
Протасевич є засновником телеграм-каналу Nexta, який сприяв мобілізації протестів проти Лукашенка, і минулого року йому пред'явили звинувачення в "організації масових заворушень та групових акцій, які грубо порушують громадський порядок". Він знаходиться в урядовому розшуку за тероризм.
Коли пілот оголосив, що літак перенаправлятиметься в сусідній Мінськ, Протасевич негайно відреагував, підвівшись зі свого місця, простягнувши руку в шафу, витягнувши з ручної поклажі портативний комп'ютер і передавши його товаришу-жінці разом із мобільним телефоном, повідомили Reuters свідки.
"Коли було оголошено, що вони збираються висадитися в Мінську, Роман підвівся, відкрив багажне відділення, взяв багаж і намагався розділити речі", - сказав литовський пасажир Reuters.
"Я думаю, що він допустив помилку. Було багато людей, щоб він міг передати речі мені або іншим пасажирам, а не дівчині, яку також, я думаю, заарештували".
Інші пасажири сказали, що Протасевич виглядав переляканим і сказав, що побоюється, що йому загрожує смертна кара. Маріус Руткаускас сидів позаду Протасевича і заявив державному телебаченню LRT Литви, що спочатку пасажирам повідомляли, що літак сідає в Мінську через технічну несправність.
"Чоловік сидів зі своєю дівчиною, і ми бачили, що він почав панікувати. Як я зрозумів, це був журналіст. Він запанікував, тому що ми приземлимося в Мінську. Він сказав, що в Білорусі його чекає смертна кара", - сказав Руткаускас.
Подібним чином пасажирка Моніка Сімкієне сказала AFP, що Протасевич "просто звернувся до людей і сказав, що йому загрожує смертна кара".
Існують суперечливі думки про те, чому літак змінив курс останньої хвилини. Ryanair каже, що його екіпаж "був повідомлений Білоруським УВД [управління повітряним рухом] про потенційну загрозу безпеці на борту, і йому було наказано переадресувати в найближчий аеропорт Мінськ" - хоча літак був ближче до Вільнюса, ніж Мінська.
Тим часом заступник командувача білоруських військ протиповітряної оборони генерал-майор Андрій Гурцевич заявив, що після того, як екіпажу Ryanair повідомили про "можливу бомбу на борту", саме капітан "прийняв рішення сісти у резервному аеродромі (Мінськ-2)".
Гурцевич повідомив, що для спостереження за польотом та "допомоги" при необхідності був відправлений реактивний літак МіГ29 Білорусі.
Версія подій білоруського уряду була сприйнята з недовірою, попри появу пожежних машин при посадці літака, а також на інсценування ретельних перевірок багажу. За словами Ryanair, нічого підозрілого не знайшли.
Протасевича та Сапегу заарештували та затримали після прибуття до Мінська. Студентка Сапега готувалась захистити кандидатську дисертацію з міжнародного права та європейського права у Вільнюсі, повідомляє Європейський гуманітарний університет (ЄГУ).
"Студент був затриманий адміністрацією Слідчого комітету у Мінську на безпідставних та вигаданих умовах", - йдеться в повідомленні ЄГУ.
Після прибуття багаж Протасевича перевірили із залученням собак-нюхачів, але нічого не виявили, повідомляє Reuters.
"Ми побачили, що Романа зупинили через деякі речі в багажі", - сказав пасажир Мантас агентству Reuters, додавши, що в інших пасажирів також перевірили багаж і їх доправили автобусом до термінала, де вони кілька годин чекали на пересадку на літак.
"З вікна ми побачили, що Роман стоїть один, а міліціонер із собакою намагався щось знайти у його багажі".
Інший пасажир, який також не назвав свого імені, повідомив литовським ЗМІ, що Протасевич по прибутті ідентифікувався з білоруськими силовиками.
"Я бачив, як у нього забрали паспорт. Він зняв маску і сказав: "Я такий-то і такий, і я є причиною того, що все це відбувається".

"Зовсім неприйнятно"
Інцидент засудили світові лідери. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Лейен заявила у своєму твіті:
"Епатажна і протиправна поведінка режиму в Білорусі матиме наслідки. Відповідальних за викрадення #Ryanair необхідно санкціонувати. Журналіста Романа Протасевича потрібно негайно звільнити".
Державний секретар США Ентоні Блінкен засудив інцидент у неділю та вимагав звільнення Протасевича.
"Цей шокуючий акт, здійснений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, включаючи громадян США", - зазначив Блінкен у заяві. "Перші звіти, які передбачають участь білоруських служб безпеки та використання білоруських військових літаків для супроводу літака, викликають глибоке занепокоєння і вимагають повного розслідування".
Але Білорусь заявила, що західні країни діють "похапцем", роблячи "войовничі" заяви про інцидент у неділю. Прессекретар міністерства закордонних справ Анатолій Глаз заявив російським державним ЗМІ РІА "Новости", що "ряд країн" та ЄС висловлюють "навмисно політизовані звинувачення" і зазначив, що ці країни "не мають явного бажання об'єктивно зрозуміти це".
Глаз захищав дії Білорусі в неділю як "цілком виправдані", щоб забезпечити безпеку пасажирів та екіпажу.
"Немає сумнівів, що дії наших компетентних органів також повністю відповідали встановленим міжнародним правилам", - сказав він.
Росія, ключовий союзник Білорусі, заявила, що не буде коментувати цей інцидент. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок у селекторній нараді з журналістами, що міжнародна авіаційна влада повинна визначити, чи відповідає Білорусь нормам.

за матеріалами CNN


24.05.2021 1496
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

661
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1595
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3180
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2162 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4271
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6055

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

501

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

467

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

456

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

550
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10097
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

916
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

867
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

629
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2490
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

905
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1234
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34189 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

378
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

451
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

802 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

970