Лекція проф. д-р габілітованого Томаша Зарицького „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Кресів та відбудові польської держави”

У п'ятницю, 24 травня 2019 року почнуться IV Дні польської культури в Івано-Франківську, організовані місцевим Центром польської культури та європейського діалогу.

Під час триденного свята буде виголошено лекцію присвячену ключовій для польського суспільства верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта, показано виставку про чисельний і потужний рід Потоцьких, прозвучить польська джазова і популярна музика, а також відбудеться традиційна Станіславівська маївка.

Окрім того, кожен зможе спробувати польський журек і навіть взяти участь у його приготуванні. Не залишаться без уваги й діти, для яких приготували майстер-класи і розваги.

Вхід вільний!

ПРОГРАМА

П’ЯТНИЦЯ, 24 травня 2019 р.

18.00 год – лекція проф. д-р габілітованого Томаша Зарицького „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Кресів та відбудові польської держави”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Лекцію присвячено ключовій для польського суспільства суспільній верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта. Коротко буде обговорено її існування у XIX столітті та динаміка розвитку, який призвів до того, що вона зайняла домінуючу політичну та суспільну позицію в молодій польській державі у 1918 році.

В лекції також буде побіжно показано її подальшу долю в часи війни та комунізму, аж до сьогодення. Особлива роль інтелігенції в польському суспільстві є надзвичайно важливою для розуміння його специфіки та відмінності відносно інших західноєвропейських суспільств. Дивлячись на життя інтелігенції та та її сучасну роль, можна з’ясувати також надзвичайно важливу роль культури в новітній історії Польщі та її сучасному суспільному житті. На цьому тлі також не залишиться поза увагою і роль культурної еліти Польщі на так званих Кресах, де її варто розглядати в ширшому контексті взаємин з іншими суспільними групами і складних суспільних перемін, які відбулися у XX ст.

СУБОТА, 25 травня 2019 р.

15.00 год – відкриття виставки „Потоцькі на Львівській землі, Поділлі та Галицькій землі”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Героєм нашої виставки є розгалужений і величний магнатський рід, якого найсильніша гілка послуговувалася гербом Пилява. На блакитному фоні щита зображена гербова фігура – трираменний хрест з рівними поперечинами, без правої частини нижнього рамена. Про Потоцьких так писав у давніх літах літописець: „З незапам’ятних часів ім’я Потоцьких завжди повсюди відоме було у Польщі. Потоцькі сміливо воювали, мудро на сеймах радили, ніколи грошей не жаліли, коли Батьківщина була у скруті й жоден з них ніколи не чекав до останку, щоби пожертвувати собою”.

Виставка зосереджується на вибраних особистостях з роду й місцевостях, в яких Потоцькі мають особливі заслуги. Географічно вона охоплює колишні воєводства Польщі, розташовані сьогодні в сучасній Україні. Це буде нагода до прогулянки крізь віки слідами великої історії, історичних та архітектурних пам’яток, а також людських пристрастей. З багатьох матеріальних цінностей Потоцьких донині збереглися нечисленні пам’ятки, часто зруйновані архітектурні пам’ятки – це вони сьогодні є свідченням величності й потужності роду.

19.00 год  – „Джазова музика без кордонів” – джазова класика, польський джаз та популярна музика у виконанні Big Roll Band із Ключборка

Палац Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)

Big Roll Band – це група із 20 музикантів, що грають під керівництвом пузоніста і диригента Рональда Мендля. Біґ-бенд відомий своїм характерним звучанням, поєднуючи різноманітні музичні напрямки і стилі: джаз, свінґ, латинську, фанк, аж до сучасного джазу. Група існує вже 11 років при Ключборському домі культури (Республіка Польща), де має постійну репетиційну базу. Їздить із концертами по Польщі та за кордоном, здобуваючи щораз більше визнання у середовищі меломанів та знавців джазу. В рамках Днів польської культури у їхньому виконанні ми почуємо м.ін. „Будь моїм натхненням”, „Живи кольорово”, „Ва-банк”, „Тестостерон”, „Малліґан Стю”.

НЕДІЛЯ, 26 травня 2019 р.

12.00 год – урочиста Служба Божа , Костел Христа Царя Всесвіту (вул. Вовчинецька, 92);

15.00 год – Станіславівська маївка у Палаці Потоцьких (вул. Шпитальна, 3):

  • концерт польської музики і танцю
  • майстер-класи
  • дитяча локація
  • гастрономічний простір

Польська музика – один із невід’ємних елементів польської культури, чудовий імпульс для єднання людей. Вона є одним із найцінніших і дуже близьких народові скарбів національної традиції. Під час концерту свій творчий доробок презентуватимуть діти та молодь з Івано-Франківська та області, а також запрошені гості: Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”, а також ансамбль „Бориславяки” з міста Борислава.

Ми також приготували для Вас декілька додаткових цікавинок. Ви матимете нагоду спробувати польський журек та інші гастрономічні дива. Наші наймолодші гості зустрінуться з волонтерами Центру польської культури та європейського діалогу під час ігор та розваг, а шанувальники мистецтва зможуть взяти участь в заняттях з основ малювання, які проведе місцевий художник Михайло Дейнега. На найбільш активних чекають призи. Тут також можна буде відвідати павільйон, який презентує історію, культуру і науку Польщі та зустрітися зі студентами-полоністами Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Кожен також зможе зробити собі фото на пам’ять про участь в Днях польської культури.

Організатор:

Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську

За підтримки:

Генерального Консульства Республіки Польща у Львові

Фундації „Допомога полякам на Сході”

Сенату Республіки Польща

Івано-Франківської міської ради

КП „Простір Інноваційних Креацій ПАЛАЦ”

Проект співфінансований за рахунок коштів Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та Фундації „Допомога полякам на Сході” в рамках опіки Сенату Республіки Польща над полонією і поляками за кордоном

Співпраця:

Фундація „П’ястун” з Ополя

Мальтійська служба допомоги в Івано-Франківську

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника

Парафія Христа Царя Всесвіту

Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”

Ансамбль „Бориславяки”

Big Roll Band з Ключборка (Республіка Польща)

Естрея

Театр кіно „Люм’єр”

Художній салон „Ортус”


24.05.2019 18:00    867
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

206
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

791
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1785
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3342
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2268 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4466

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

624

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

553

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

542

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10180
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4700
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

813
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2610
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1030
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34274 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

466
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

534
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

875 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1093