Гібридний формат, низькі продажі та брак промоції – післясмак BookForum у Львові

Книжковий фестиваль BookForum–2021, який тривав п'ять днів, з 15 по 19 вересня у Львові, відбувся в гібридному форматі: частково онлайн, частково офлайн.  

Зокрема, під час цьогорічного фестивалю відбулось понад 160 подій, з них 80 наживо, 50 панельних дискусій та 15 тематичних кластерів та спеціальних проєктів, що розкрили фокусну тему «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними».

«Вже 28 років BookForum є міжнародною платформою, довкола якої збираються фахівці різних сфер, щоб обмінюватись ідеями та знаннями, презентувати досягнення та обговорювати проблеми», – наголошують організатори.

І це справді так. Участь у подіях взяли понад 250 учасників: авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів з усієї України, а також з ЄС, США, Південної Америки та Африки. 

Проте, попри усю грандіозність заходу, кількість людей, які відвідали заходи офлайн, у порівнянні з минулими роками помітно зменшилась. Загалом події 28-го BookForum відвідали та переглянули 27 000 осіб. Водночас видавці скаржаться на низькі продажі, а відвідувачі обурені високими цінами на книжки.

Крім того, чимало скаржились на погану промоцію цьогорічного львівського книжкового фестивалю. Також серед причин, чому львів‘яни та гості міста не відвідали Форум видавців цього року, виокремили також й пандемію, а саме: ризик перебувати у місці масового скупчення людей, де не завжди дотримуються маскового режиму. Згадали й про примхливу львівську погоду, адже було не до прогулянок: дні були холодні та дощові.

У соціальних мережах почали активно наголошувати на тому, що формат Форуму вимагає перезавантаження. Проте, поки точно не відомо, чи змінюватимуть організатори формат заходу наступного року.

Щоб проаналізувати, що не так з форматом цьогорічного фестивалю та яких змін він потребує, Фіртка зібрала реакції та відгуки письменників, видавців, журналістів, громадських активістів та інших учасників Форуму видавців–2021.


Голова наглядової ради видавництва «Ранок» Віктор Круглов зауважив, що відвідувачів, у порівнянні з позаминулим роком, справді, набагато менше. За його словами, є чимало причин, які заважають розвитку книговидавничій галузі, а тому потрібно вжити відповідних заходів, адже країна без книговидання – країна без освіти, без науки, без самоідентифікації.

Кураторка програм із професійного розвитку, журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту «Читомо» Оксана Хмельовська зазначає про зростання електронної торгівлі й вважає зменшення кількості відвідувачів цілком закономірним явищем.

«Так, якщо зростає один сегмент і люди задовольняють свою потребу, купуючи книжки онлайн, чому ви думаєте, що ці самі люди захочуть витрачати свій час і ходити по ярмарках? Карантин просто пришвидшив процес зміни купівельних звичок людей, і назад це вже не повернеться. І це не організатори такі, а світ такий, він змінився», – написала журналістка.

Український письменник, перекладач, видавець Антон Санченко виокремив й те, що книжки, які продавали на Форумі, або вже встигли придбати раніше, або завжди можуть зробити це пізніше.

За словами української письменниці Тамари Дуди, більш відомої під псевдонімом Горіха Зерня, видавництва не почувалися бажаними на книжковому фестивалі. 

«Авторам теж не пощастило. Програма Форуму включала ряд активностей, але про ці заходи не оголошували у Палаці. П'ять днів постійної напруги й активних продажів на стенді, це дуже складно».

Головний редактор «Українського тижня» Дмитро Крапивенко цьогоріч безпосередньо брав участь у Форумі видавців. Зокрема, Крапивенко разом з Вахтангом Кіпіані, істориком, публіцистом та Софією Челяк, програмною директоркою BookForum дискутували на тему інформаційних впливів на молодь.

«Журнал «Український тиждень» вже багато років поспіль виступає інформаційним партнером BookForum. Для нас це не просто піар-ритуал зі згадками, банерами, взаємною рекламою тощо.

Ми намагаємось співпрацювати максимально ефективно: підтримувати Форум і брати в ньому безпосередню участь. Так, цьогоріч спільно із програмною директоркою BookForum Софією Челяк та публіцистом Вахтангом Кіпіані ми провели дискусію про інформаційний вплив на молодь.

Бракувало місця для всіх охочих відвідати захід і часу, щоб відповісти на усі запитання. Але я не записую це у пасив, це, як на мене, і є успіх.

Заходи, які я відвідував, були велелюдними, отже, є попит на культурні події, навіть у «балуваному» в цьому сенсі Львові.

Я маю чимало друзів серед видавців і письменників. Біля деяких стендів зупинявся надовго. Настрій у багатьох був не дуже – нарікали на малу покупецьку активність. Хто винен? Дощ? Економічна криза? Падіння рівня читання в суспільстві? Перемога онлайн-торгівлі? Думаю, усі потроху, але точно не BookForum.

Але проблема не точкова. Щоб наступна зустріч у Львові була більш веселою треба попрацювати. Передовсім, державі: популяризувати читання, посприяти зростанню кількості книгарень, підтримати видавців. Ухвалити закони, що їх лобіює «Українська книжкова революція».  І буде нам щастя», – прокоментував Фіртці Дмитро Крапивенко.

Львівський журналіст Олег Радик порушив питання фінансового забезпечення і витрат Форуму. Зокрема, у мережі почали писати, у скільки обходиться участь видавцеві.

На це програмна директорка BookForum Софія Челяк пояснює, що  громадська організація «Форум видавців» проводить не книжковий ярмарок, а різні заходи, читання й освітні проєкти. 

Водночас українська письменниця Оксана Забужко наголошує, що Форум видавців завжди асоціювався з книжковим ярмарком.

«Ой, та Форум завжди й був ярмарок, просто цього раніше так видно не було. У 1990-ті-поч. 2000-х їхалося "до Львова по українські книжки", як по російські на Петрівку, - але щоб звідтоді не змінитися ні на гран, і навіть не подумати, як це зробити (хоча вже рр. 10-15 всі учасники криком волали, що пора, і ми, пригадую, ще з Фінкельштейном якісь "рекомендації Форуму" писали, старанно висолопивши язики - на те треба, перепрошую, глибоко в спинному отворі мати всі ці ваші книжки, з видавцями й авторами вкупі.

Просто, поки до Львова, порядком "літературного туризму", приїздила купа письменників, наших і іноземних (а їх завжди набиралось купа охочих, завжди були цікаві знайомства, зустрічі в кулуарах - "світська" була подія!), це не всім видно було - що організатори банально торгують "містом" - для приїжджих, і "приїжджими" – для львів'ян, – а тепер ковід, пардон за каламбур, "зняв масочки", от і все.

Шкода, звичайно, дуже (Дніпро не Львів, іноземців самою Менорою не заманиш, а більш нічого в Дніпрі продавати не вміють, але що вдієш, працюємо з тим, що є», – зауважила Забужко.


BookForum–2021 позаду. Більшість учасників погоджуються, що Форум, як і сам видавничий бізнес, потребують серйозного перезавантаження. А це залежить від багатьох гравців: організаторів, державних і локальних інституцій, а головне відвідувачів, – реальних і потенційних.


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

541
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3042
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

404

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2397
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

724 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

688