Івано-франківська психологиня Наталія Чаплинська розповіла про актуальність своєї професії в умовах війни

Триває третій рік повномасштабної російсько-української війни, а відтак робота психолога та психотерапевта в умовах сьогодення набуває ще більшої актуальності для кожного українця.

Про свій досвід під час етеру програми «Новий погляд» розповіла Наталія Чаплинська, депутатка обласної ради, голова постійної комісії з питань захисту прав учасників і ветеранів та їхніх сімей, психологиня та психотерапевтка, голова громадської організації «Центр допомоги «Людина»» і благодійного фонду «Інтегро», передає Фіртка.

До слова, волонтерською роботою жінка займається понад 10 років.

читайте також: Військовим з Івано-Франківська, які потребують психологічної реабілітації, виплачуватимуть по 10 тисяч гривень

«Почався Майдан, Революція Гідності і я вирішила, що потрібно бути не тільки учасницею цих дійств, але й надавати відповідну підтримку тим, хто цього потребує. Тобто спочатку учасникам Революції Гідності, а згодом, коли почалася війна з російським агресором, то військовим.

Цю роботу ведемо до сьогодні на волонтерських засадах. Є когорта моїх колег-психологів, а тепер вже й ветеранів, які також долучаються до психології, з якими ми проводимо велику роботу – активно допомагаємо нашим військовим, ветеранам, їхнім родинам і родинам загиблих.

Так долею склалося, що я перший психолог-практик у нашій області. Раніше такого фаху і спеціальності не було, натомість були лише викладачі психології.

У 1989 році я закінчила Харківський педагогічний інститут – відділення практичної психології, після чого повернулася до Івано-Франківська. Тут почала практикувати. Я знаю ці хвилювання, бо слово «психолог» одразу прирівнювалося до психіатра, а радянська психіатрія мала дуже поганий спадок у нашому житті. Це страшна була річ.

Раніше я займалася психологічним лікбезом – і по радіо, і по телебаченні, і в своїй роботі, роз’яснювала, що психолог працює з людьми, які абсолютно нормальні, які просто стикнулися з певними життєвими ситуаціями і їм зараз складно розібратися.

Я не кажу слово «проблеми», а саме життєві ситуації, де психолог дає можливість людині побачити цю ситуацію з іншого боку, як в кіно, і знайти шлях і зокрема вихід.

Можу сказати, що людей без комплексів немає і це є нормально, тому що життя так складається: хтось робить якісь зауваження чи вчинки, про які потім шкодує. І, звичайно, вони розвивають певні комплекси. Деякі ситуації пов’язані з батьками, які потім дають свої наслідки, чи, до прикладу, з педагогами. Єдине, що складніше було тоді - нас хотіли робити «ідеальними», а людина не може бути ідеальною. На сьогодні ми пройшли той етап», - розповідає Наталія Чаплинська.

Жінка додає, що в умовах сьогодення насамперед багатьох дуже змінила війна, адже це глибокий та важкий стрес.

«Військові – перша лінія фронту, а ми вторинна, бо ж ми з ними спілкуємося, за них переживаємо. І хто б що не говорив, але війна зачіпає всіх – навіть тих, хто знаходиться далеко від фронту. Вона змінює суспільство в цілому.

Пізніше потрібно буде ще одні зміни проживати, коли з фронту військові прийдуть і повернуться до мирного життя. І їхні рідні так само не знають, як себе з ними поводити. Наші військові повернуться просто іншими», - наголошує психологиня.

Наталія Чаплинська ділиться, що вона, як фахівець, працюючи з військовими, емоційно проживає все те ж, що й вони.

«Я проживаю все те, що проживає воїн або людина, яка сидить переді мною. Я інколи плачу разом з ними, сміюся разом з ними, сумую й так діла. Але я знаю, що мені треба мати ресурс, щоб їм допомагати.

Ресурсом для мене стає добра музика, природа, мистецькі речі. Я люблю вишивати – вишиваю бісером картини моря, але ні одної картини вдома не маю. Задоволення отримую, коли їх дарую», - розповідає депутатка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Шукати баланс між військовим обов'язком та необхідністю працювати»: Андрій Семанів про те, як бізнесу вистояти під час війни


29.02.2024 Тіна Любчик 1132 1
Коментарі (1)

Кукуха якось тримається здається 2024.02.29, 22:42

У неї є ютуб-канал чи вона інший психолог?

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

573
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1506
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3076
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4201
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

425

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

824
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2420
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1183
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34143 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

406
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713