Потреба в крові — державна таємниця: донорство на Прикарпатті під час війни

Кров, яку потребують наші захисники, рятує життя. Потреба в донорстві є завжди.

Про це розповіла лікарка-методистка Прикарпатського обласного центру служби Івано-Франківської обласної ради Любов Грицишин у програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

"Кров — це тканина. Це є той самий трансплантат. Він має певні терміни зберігання. Тому потребує постійно поповнення.

Ми виконуємо не лише мобілізаційне завдання, коли даємо кров на схід для наших захисників, вона потрібна нам також у лікарнях", — пояснила Любов Грицишин.

Зі слів лікарки, донорство крові є налагодженим процесом.

"Ми дуже цінуємо час наших донорів. Ми їх запрошуємо до попереднього запису. Виїжджаємо у трудові колективи. Виїжджаємо у центр міста на нашому мобільному пункті збору крові.

Ми звʼязуємося з колективами, готуємо списки. Щоб час донорів був збережений і вони йшли із задоволенням до нас. Потреба крові завжди була і буде. Бо це такий лік, який ще ніхто штучно не винайшов", — прокоментувала Любов Грицишин.

Як зазначає громадська діячка, координатора платформи «Donor.ua» в Івано-Франківській області Людмила Лінник, від початку повномасштабного вторгнення в різних регіонах України потреба в донорстві крові зросла на 40-60 %.

"Неможливо запастися кровʼю наперед — вона має короткий термін призначення. Центри крові планують свої запаси, скільки можуть заготувати та видати. В тому числі враховуючи мобілізаційне завдання.

Більшість центрів крові по Україні його виконують. Звичайно, це державна таємниця з метою безпеки.

Але це додаткове навантаження, яке лягло на центр крові, особливо в тилових регіонах. Тому, що у прифронтовій зоні зараз немає можливості заготовляти кров безпечно, багато центрів крові закрилося, багато центрів крові втрачено.

Про деякі центри немає інформації взагалі", — розповіла Людмила Лінник.

Найбільший виклик — це передача крові на передову. Здійснюється доставлення 4-5 раз на місяць.

Зі слів фахівчині, зараз можна використовувати кров на етапі евакуації, тобто бойовим медикам зараз офіційно, юридично дозволено робити переливання крові. Ці люди проходять спеціальне навчання.

«Більше потрібно резус мінус. У 40% населення — перша плюс, перша мінус є у 30%.

Якщо друга плюс є у 36-38% населення, то другої мінус є тільки 20%. А третя, четверта групи — це взагалі одиниці, 3-6%.

Тому заготовити ту потребу крові, яку нам дають, інколи є не просто. У таких випадках даємо оголошення», — пояснила Любов Грицишин.

Є розпорядження голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук від липня минулого року, яка зобовʼязала всіх керівників влади, керівників територіальних громад долучитися до цього, стати координаторами.

"Наші бригади виїжджають у заклади, установи при умові що є 40-60 донорів. Відстані є різними: і зовсім близько, і далеко — це, наприклад, Верховинський, Снятинський райони, Буковель, Яремче.

Тому ми їдемо, знаючи, що донори будуть. Просимо долучати донорів саме тієї групи, з таким резусом, на які маємо запити. З цим завданням справляємося. Нас відзначають, зауважують, що наша область безвідмовна", — коментує Любов Грицишин.


Відповідно до українського законодавства, донор може здати кров у будь-якому центрі крові незалежно від місця проживання чи реєстрації. Єдине: для того, щоб стати донором крові треба пройти відповідне медичне обстеження та переконатись, що у вас немає протипоказань.

Донорами крові можуть бути здорові люди віком від 18 років до 60 років, вага яких більше ніж 50 кг. Такі вимоги зумовлені тим, що забір крові має бути безпечним для здоров’я донора.

Серед обов’язкових вимог – відсутність інфекційних, паразитарних, психічних та соматичних захворювань. Окрім того, на донацію — процедуру здачі крові – обов'язково потрібно взяти з собою документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

За рекомендаціями МОЗ, чоловіки можуть здавати цільну кров не більше п'яти разів на рік, жінки – не більше чотирьох разів на рік. Окрім цього, жінки через фізіологічні особливості певний період пропускають донації.

Станом на сьогодні чіткого регламенту досі немає, тому все залежить від самопочуття та стану здоров’я донора на момент здачі крові. 

Потреба у здачі компонентів крові є постійною. Передбачити, які групи крові, які її компоненти та в якій кількості будуть необхідні неможливо. Кожного дня трапляються різні ситуації, тому поповнювати запаси потрібно щоденно.

Приємним бонусом для донорів є те, що вони отримують безкоштовно не тільки попереднє обстеження до донації, а й обстеження на такі інфекції, як гепатит С, ВІЛ/СНІД, сифіліс. Окрім цього, донори, які не знають свою групу крові та резус-фактор, можуть дізнатись їх безпосередньо до процедури здачі крові.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатців закликають стати донорами крові для порятунку військових та цивільних: куди звертатися


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

573
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3076
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34142 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

406
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713