Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

Розлучення батьків — це стресова подія, яка має різний вплив на дітей залежно від їхнього віку, емоційної зрілості та сімейної ситуації.

Кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк розповіла журналістці Фіртки, що діти будь-якого віку відчувають зміну сімейного укладу, але їхні емоційні реакції та способи подолання цієї кризи суттєво відрізняються.

"Діти раннього віку не розуміють причин розлучення, але відчувають емоційну напругу у сім'ї.

Негативний вплив розлучення на малюків проявляється через погіршення умов соціального розвитку та зменшення уваги і турботи з боку значущих дорослих.

Діти молодшого шкільного віку можуть зіткнутися з проблемами у навчанні та поведінці. Часто це пов’язано з тим, що діти сприймають розлучення як втрату стабільності та захищеності", — зазначає фахівчиня.

Вероніка Шкраб'юк додає, найбільше від розлучення батьків страждають підлітки. Попри те, що вони вже мають здатність аналізувати ситуацію, вплив цієї події вважається максимально несприятливим.

"Підлітки нерідко намагаються будь-яким способом зберегти батьківський шлюб. Процес розлучення викликає у дітей цілу палітру емоцій.

Однією з найбільш поширених реакцій є смуток, адже діти сприймають це як втрату звичного життя та сімейного укладу. Також вони можуть відчувати тривогу через невизначеність майбутнього".

"Особливо молодші діти можуть відчувати почуття провини, думаючи, що розлучення сталося через їхню поведінку", — зауважує Вероніка Шкраб'юк.

Важливо, щоб батьки не дозволяли дитині відчувати себе винною та пояснювали їй, що вона не має жодного стосунку до цієї ситуації.

Крім цього, діти можуть відчувати гнів та роздратування, які спрямовані на одного або обох батьків.

"Деякі діти стикаються з почуттям самотності та покинутості, особливо якщо один із батьків віддаляється або менше приділяє їм уваги.

Попри всі ці негативні емоції, діти часто зберігають надію на примирення батьків", — підкреслює психологиня. 

Підтримання контакту з обома батьками — ключовий елемент емоційної стабільності дитини. Вероніка Шкраб'юк наголошує, що спілкування з тим із батьків, хто більше не живе з дитиною, має бути регулярним і стабільним.

"Це можуть бути зустрічі, телефонні дзвінки, відеозв’язок або спільне проведення часу у вихідні дні.

Дитині важливо відчувати, що обидва батьки її люблять і хочуть залишатися частиною її життя",— пояснює фахівчиня.

Також важливо уникати конфліктів між батьками у присутності дитини. Якщо дитина стає посередником у суперечках або змушена вибирати між батьками, це лише погіршує її емоційний стан.

"Діти почуваються впевненіше та безпечніше, коли бачать, що батьки демонструють взаємну повагу", — наголошує Вероніка Шкраб'юк.

Розлучення — це випробування не лише для батьків, а й для дітей, каже фахівчиня.

"Однак злагоджена підтримка та спільна робота дорослих можуть допомогти дитині подолати цей непростий етап із мінімальними втратами для її емоційного здоров’я".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


14.12.2024 Тетяна Сорока 721
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1444
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3027
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2380
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1153
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34112 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681