«Згортання децентралізації»: в Івано-Франківську обговорили законопроєкт про місцеві державні адміністрації

В Івано-Франківську, 21 березня, у міській раді відбулося публічне обговорення законопроєкту №4298 щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.

Зустріч була ініційована Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України й відбулась за участі нардепів від області.

Про це з місця події повідомляє журналістка Фіртки.

Так, представники місцевої влади побоюються, що законопроєкт передбачає згортання децентралізації влади. Його планують розглянути у Верховній Раді вже наступного тижня.

Як розповідають, законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. Надалі він надає право МДА зупиняти без суду рішення органів місцевого самоврядування й виводить голів ОДА з-під більшості умов державної служби.

"Лише ознайомлюючись з цим законом, ми побачили, що там є норма, яка безпосередньо передбачає контроль над органами місцевого самоврядування. Зокрема, у вигляді зупинки рішень місцевими державними адміністраціями без рішення суду.

Мова йде не тільки про рішення сесійні або рішення виконавчих комітетів, а й розпорядження безпосередньо керівників органів місцевого самоврядування. Тобто в односторонньому порядку орган місцевого самоврядування не має законних підстав відстоювати свої інтереси.

У нас є висновок Конгресу Ради Європи, який говорить про те, що такий надмірний контроль має ризики", — вказує директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Так, у висновку йдеться про те, що велика кількість повноважень МДА, за умови відсутності розмежування між державою та місцевим самоврядуванням, може призвести до рецентралізації та містить потенціал для зловживань.

"Місцеве самоврядування — це основа будь-якої європейської країни. А цей закон прямо цьому суперечить.

Ми вважаємо, що маємо право в законний спосіб реагувати різними шляхами. На нашу думку, деякі норми законопроєкту фактично знівелюють органи місцевого самоврядування.

Навіть якщо приймуть у Верховній Раді законопроєкт, то будемо звертатись до Президента чи до того, хто може заветувати його", — каже мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Юрій Стефанчук також підкреслює: якби цей законопроєкт був важливий для законодавства й не мав загроз, то його б прийняли набагато швидше.

"Це не покращить наші європейські стосунки. Це рішення — чи ми йдемо до диктатури та централізації, чи до демократії і за органи місцевого самоврядування.

Тому громади сьогодні зібрались і кажуть, що готові до діалогу. Але якщо це буде просто просунено у Верховній Раді, то потім закон використовуватиметься як тиск на місцеве самоврядування, на голів адміністрацій. Тому що це "страшні" повноваження. Я пригадую, як ми всі боролися, щоб прокуратура не мала цього нагляду за органами місцевого самоврядування.

Ми не кажемо, що сьогодні не повинен бути такий закон, але деякі його норми, на нашу думку, є невідповідними", — вказує Руслан Марцінків.


Довідково: законопроєкт внесли ще 30 жовтня 2020 року, і схвалений Верховною Радою він був у першому читанні четвертого березня 2021 року.

Комітет схвалив цей законопроєкт до другого читання вчетверте — 22 лютого 2024 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ірина Столярик йде з посади керівниці державної податкової служби Івано-Франківської області

Опитування показало, що мешканці західних областей відчувають до нинішньої влади

"У разі відсутності реагування відкриваємо провадження": як контролюють дотримання прав людини в Івано-Франківську

Фотогалерея


21.03.2025 911
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

362
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

524
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3466
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2361 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

731

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1105
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2718
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

260
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

632
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

546
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

953 2