
Журналісти газети "Галичина" поспілкувалися з людиною, яка відповідає за галузь спорту в нашій області, а це заступник начальника управління молоді і спорту облдержадміністрації, знаний богатир, багаторазовий рекордсмен України Назарій Павлів.
- Пане Назаре, розкажіть, чи був 2015 рік успішний для наших прикарпатських спортсменів?
— Торік відбувались кубки та чемпіонати Європи і світу як з олімпійських, так і неолімпійських видів спорту і серед юнаків, і серед дорослих. і наші спортсмени майже з усіх таких змагань привозили медалі. Улітку особлива увага була прикута до Азербайджану, де проходили перші Європейські ігри. Наші представники і тут здобули нагороди із самбо, баскетболу «3 на 3» та бодібілдингу. Вже буквально за тиждень ми плануємо відзначити найкращих спортсменів та їхніх тренерів за підсумками минулого року.
- Яким було фінансування галузі спорту у 2015-му?
— Управління молоді і спорту проплачує спортсменам проїзд на змагання в межах України, проживання на змаганнях і видає на харчування по 64 гривні на добу. Звичайно, цих грошей не вистачає, щоб повноцінно поснідати, пообідати та повечеряти, але межа нашого спортивного бюджету не дозволяє виділяти більше. Також за кошти нашого управління для найкращих спортсменів області перед змаганнями проводять навчально-тренувальні збори. Крім того, 20 найкращих спортсменів — юнаків і 40 найкращих — дорослих з олімпійських видів спорту отримують стипендії від управління. А це від 250 до 1 430 грн. на місяць, залежно від рейтингу. Додаткових 500 тис. грн. ми розподілили між федераціями. За них вони змогли закупити собі спортінвентар, форму чи відправити спортсменів на змагання за кордон.
Завдяки такій підтримці наші прикарпатці зуміли завоювати 486 медалей на турнірах національного та міжнародного рівнів, з яких 56 — на європейських і світових чемпіонатах і кубках. А також, відповідно до спортивної класифікації, область отримала одного заслуженого майстра спорту України, 6 майстрів спорту міжнародного класу та 41 майстра спорту України. За кошти управління завершено будівництво і відкрито п’ять майданчиків зі штучним покриттям у різних районах. А от за заслуги перед Прикарпаттям кошти на поліпшення житлово-побутових умов були виділені для двох заслужених тренерів України та однієї спортсменки: Євгенові Боднаруку (який підготував Романа Гонтюка — дворазового Олімпійського призера з дзюдо), ігореві Барні (підготував Василя Федоришина — призера Олімпійських ігор з вільної боротьби), Олені Сайко (майстру спорту міжнародного класу з дзюдо, заслуженому майстру спорту із самбо, срібній призерці I Європейських ігор).
Наше управління фінансово підтримує і масовий спорт, зокрема структуру «Спорт для всіх». Підтримуємо і спортсменів-інвалідів через фінансування центру «інваспорт» та обласної дитячо-юнацької школи інвалідів. До речі, хотів би відзначити ірину Волинець, адже на сьогодні вона єдина від нашої області виборола ліцензію на Параолімпіаду зі стрільби з лука. Через управління фінансують і СДЮСШОР з футболу «Прикарпаття» і ще 13 ДЮСШ різних фізкультурно-спортивних товариств (усього в області функціонує 51 ДЮСШ). Фінансову підтримку отримували від нас і ФСТ «Спартак», «Україна», «Колос» і «Динамо» — по 169 тис. грн. кожне. Також на нашому балансі перебуває Льодова арена в Калуші, де всі працівники отримують заробітну плату від нас.
- А яке фінансування передбачено на 2016-й рік?
— В обласному бюджеті передбачалося збільшення видатків на спорт, але буквально кілька тижнів тому з обласного бюджету забрали 112 млн. грн. екологічного податку в Державний бюджет. У зв’язку з цим з різних галузей обласного бюджету позабирали кошти. З нашого управління забрали 3,5 млн. грн. Незважаючи на те, що Україна нині перебуває в стані війни, спортсмени все одно відчувають підтримку. 2016 рік є дуже особливим, бо у серпні в Бразилії проходитимуть Олімпійські ігри. Через це уже тепер розпочинається сезон виборювання ліцензій. і хочеться, щоб наші спортсмени якомога більше їх здобули. На мою думку, великі шанси мають представники вільної боротьби, легкої та важкої атлетики, дзюдо, боксу і веслування на байдарках.
- А які плани не вдалося здійснити?
— Івано-Франківська область — єдина, де ще дотепер немає сучасної легкоатлетичної бігової доріжки. Відповідно і всі бігуни не мають нормальних умов для тренувань. Я, напевно, уже набрид усім комісіям обласної ради: і профільній, і бюджетній, де наголошував на проблемі і просив врахувати цю потребу. Річ у тім, що серед усіх стадіонів, що є в Івано-Франківську, лише один підходить під стандарти змагань з легкої атлетики — стадіон технічного університету нафти і газу. Однак це власність державна, тому тут є певні юридичні проблеми. Щоправда, я сподіваюсь, що вже незабаром їх буде розв’язано і наші легкоатлети матимуть де тренуватись та поліпшувати свої результати.
- Ви недавно повернулися з Києва з відрядження. Для чого вас викликав міністр спорту?
— Обговорювалося питання функціонування ДЮСШ в Україні. Передусім міністр заслуховував області, яким не вдалося повністю забезпечити фінансування всіх ДЮСШ. Тут до івано-Франківщини зауважень не було.
- Чи правда те, що у вас, в «білому домі», відбувається скорочення держслужбовців?
— Правда. Уже навіть є окреме розпорядження з цього приводу. Щодо управління молоді і спорту, то його ліквідують, а на його місці має утворитися управління спорту. Функції молодіжної політики та оздоровлення дітей, які були закріплені весь цей час за нами, передадуть до департаменту освіти і науки.
- А чи збільшиться зарплата у держслужбовців у зв’язку з такою реформою?
— Збільшиться (сміється). Торік оклад працівника-спеціаліста держслужбовця в управлінні молоді і спорту був 1 218 грн., нині він зріс до 1 378 грн., але тоді працівникові до окладу доплачували ще індексацію, а тепер її забрали. Тож я переживаю, щоб з такими зарплатами і за теперішнього курсу долара працівники самі не звільнялися з держслужби.